LUUBI ALL

Sõja silmad
02.07.2021

Pärast viimase nädala teateid sellest, kuidas äärmuslik islamiliikumine Taliban on Afganistanis taas alustanud täiemastaabilist sõda valitsusvägede vastu, otsisin üles maailmas tunnustatud iga-aastased World Press Photo kataloogid ja nendest omakorda Afganistani kajastanud võidufotod. Nendel auhinnatud piltidel domineerib sõda sageli ebatavalisel hingekriipival moel. Ei langenuid, ei plahvatusi, ei pisaraid. 

 

Ühel võidufotol vaatab kaamerasse teismeline Afganistani tüdruk. Tema ilusad suured silmad väljendavad kõike muud, kui lootust. Need on kurvad ja noore neiu kohta ebatavaliselt väsinud silmad. Kogu tema elu on möödunud sõjas. Tema ema ja isa kogu elu möödus sõjas. Tema vanavanemad veetsid vähemalt poole oma elu sõjas.

 

Teisel võidufotol vaatab kaamerasse viieaastane afgaani poiss. Ta seisab oma savist koduonni aknal ja puurib silmad fotokaamerasse. Lapse suurtes silmades pole kübetki rõõmu. Need on viieaastase vanainimese silmad, millest vaatab vastu karm argipäev. Ei kübetki lootust. Ka selle poisi ja tema vanemate kogu elu on möödunud sõjas. 

 

Eile lahkusid ühest Afganistani suurimast õhuväebaasist Bagramis kõik Ühendriikide ja NATO sõdurid. Eesti kontingent lahkus sellest sõjast jaanipäeva eel. Afganistani on jäänud vaid käputäis NATO sõdureid ja nendestki viimane lahkub sellelt sõdivalt maalt hiljemalt septembris. Loomulikult haarasid äärmuslikud taliibid koheselt initsiatiivi, alustades suurpealetungi riigi põhjaosas. Aastaid valitsusvägede kontrolli all olnud suhteliselt rahulik Põhja-Afganistan on nüüd lahingutanner. Taliban on hõivanud mitmed piiripunktid naaberriikidega ja Tadžikistani ning Usbekistani valguvad põgenikud on tõsine probleem. Lisaks on probleem see, et Taliban kehtestab vallutatud territooriumidel karmid islamiseadused ning kindlasti hakkab veriselt kätte maksma nendele afgaanidele, kes moel või teisel töötasid NATO liitlaste heaks või tegid nendega koostööd. Kasvõi näiteks tavalise kokana mõnes sõjaväebaasis. 

 

Ameerika algatatud läbirääkimised Talibaniga ei ole andnud tulemusi. 

Karmi tõe ütles välja Afganistani endine president Hamid Karzai. Ta nimetas 2001. aastal alanud NATO sõjalist missiooni läbikukkumiseks, kuna see ei suutnud lõpetada riigis terroristide tegutsemist ja ei suutnud taliibe purustada. 

 

„Need, kes tulid siia 20 aastat tagasi ekstremismi ja terrorismi vastu võitlema, ei suutnud seda lõpetada, vaid nende valvamisel on äärmuslus Afganistanis õitsenud. Nimetan seda läbikukkumiseks," ütles Karzai välja valusa tõeTemaga nõustus USA juhitud Afganistani missiooni juht kindral Austin Miller, kes ennustas suure kodusõja puhkemist. 

 

Rahvusvahelise Punase Risti hinnangul on Afganistanis viimase kahekümne aasta jooksul hukkunud üle 240 000 inimese, neist enam kui 70 000 olid lapsed, naised ja vanurid. Täpseid andmeid selle kohta, kui palju hukkus afgaane Nõukogude Liidu alustatud sõjas aastatel 1979-1989, ei ole. Samamoodi on teadmata, kui palju tuhandeid või kümneid tuhandeid sai hukka kodusõja aastatel 1989-2001. 

 

On lõpmatult kurb tõdeda, et minu kirjeldatud väsinud ja lootusetute silmadega lapsi tuleb Afganistanis juurde. Eelmisele lehele