KUKU BLOG

Kampaania ilma kandidaadita
27.05.2021  

Kahe ja poole kuu pärast hakkavad nad meile presidenti valima. Nemad, ehk siis parlamendipoliitikud riigikogus. Või parlamendipoliitikud koos omavalitsuste esindajatega valimiskogus. Meie presidenti valida ei saa, selleks tuleks muuta põhiseaduse paragrahvi 79. Põhiseaduse muutmine demokraatlikus riigis on õnneks piisavalt keeruline protsess ja niisama seda ette ei võeta. 

 

Täna on ainult Keskerakond see partei, kes jätkuvalt püüab valijate hääli lubadusega kunagi siiski anda rahvale voli endale riigipea valida. See loosung kerkis Keskerakonna lubaduste sekka juba aastate eest, Edgar Savisaare valitsemise ajal. Uuringud näitavad, et kõigi parteide valijad pooldaksid moel või teisel presidendi otsevalimisi. Miks neid siis ei ole? Peamine põhjus on selles, et rahva valitud president saab väga tugeva mandaadi, kuid meie seaduste kohaselt on tal võimalusi rahva enamuse ootusi lahendada vähe. See omakorda võib viia riigipea ja poliitikud kiusatuseni rahva mandaadile viidates presidendi volitusi laiendada. Mis omakorda võib viia kiusatuseni muutuda parlamentaarsest riigist presidentaalseks. 

 

Õnneks on see kõik teooria, millel tänapäeva Eestiga pistmist pole. Tänapäeva Eestiga on pistmist aga sellel, et 10. augustil on presidendivalimiste esimene voor riigikogus. Tänase Eestiga on pistmist ka sellel, et 27. mail ei käi aktiivset valimiskampaaniat ja pole õigupoolest kandidaategi, kes kampaaniat teeksid. 

 

Jah, konservatiivne rahvaerakond EKRE on teatanud, et nende kandidaat on Henn Põlluaas. EKRE teab ka ise, et riigikogus Põlluaas ilmselt kahte kolmandikku seaduses ette nähtud häält kokku ei saaks. Meenutuseks, et viis aastat tagasi oli EKRE kandidaat riigipea toolile Mart Helme. Parlamendiväline, kuid populaarsuselt neljandal kohal asuv Eesti 200 on jõuliselt teatanud, et toetab tänase riigipea Kersti Kaljulaiu tagasivalimist teiseks ametiajaks. Sotsiaaldemokraadid on vihjanud, et seda teeksid ka nemad. President Kaljulaid on viidanud, et toetuse korral võiks ta kandideerida.

 

Riigikogu esimees ja Keskerakonna juht Jüri Ratas on vait. Ta lubas maikuu viimaseks päevaks teada anda, kas otsustab Kadriorgu kandideerida või mitte. Mõned kuud tagasi alustas just Ratas ühismeedias presidendivalimiste kampaania, kutsudes inimesi üles pakkuma oma kandidaate. Facebooki leheküljel kerkisid siis esile Tarmo Soomere ja Ülle Madise nimed. 

 

Keskpartei juhatus teatas nüüd, et enne erakonna võimaliku kandidaadi nimetamist, tuleb jätkata erakondade vahelisi konsultatsioone leidmaks Eestile parim võimalik riigipea ja lubas kaaluda kandidaate nii erakonna seest kui ka väljastpoolt. Tulemust tuleb eelistada kiirusele, kinnitasid Keskerakonna juhid.

 

Ratasest mitte sõnagi. Tahan tsiteerida Postimehe juhtkirja. Presidendivalimistel valitseb ideaali otsimisel kõrvulukustav vaikus. Miks on Jüri Ratas nagu kork šampanjapudelil, küsis ajaleht. Äkki mõtlevad poliitikud täna nii, et rahvale pole šõud vaja, sest rahvas niikuinii ei vali. Vaevalt küll. Pigem hirmutab neid viie aasta tagune trall. Eelmised valimised 2016 olid kirjud ja põnevad ning said meedias külge sildi „dramaatilised“. Siis ei suutnud riigikogu kolmel katsel presidenti ära valida. Valimiskogu ka ei suutnud ja protsess liikus taas Toompeale. 

 

Järgmisel nädalal algab juuni. Juuni tähendab isegi poliitikutele suvepuhkuste aega. Lõpetan tänase Ruupori rubriigi küsimusega: kaua kestab kõrvulukustav vaikus ideaali otsingul? Kandidaatideta kampaania.


Eelmisele lehele