KUKU BLOG

Lõunanaabrite sirge selg
26.05.2021  

Ilmselt on kuulajaid, keda see Valgevene teema on juba ära tüüdanud. Aga ma ei jäta jonni ja luban, et tuletan ka tulevikus meelde pühapäevast lennukikaaperdamist, rahumeelsete demonstrantide peksmist, teisitimõtlejate vangipanemist ja piinamist. Vähemalt senikaua, kuni selles Eestist vähem kui 600 kilomeetri kaugusel asuvas riigis kehtib diktatuur ja terror. 

 

Täna tahan ma kiita lõunanaabreid lätlasi. Nende väga jõulise teo pärast toetada vaba Valgevenet ja mõista hukka diktatuuri kuriteod. Riia linnapea Martinš Stakise ja Läti välisministri Edgars Rinkevicsi otsus heisata jäähoki maailmameistrivõistluste ajal Riias vaba Valgevene sümboliks olnud valgepunavalged rahvuslipud ja võtta maha praeguse režiimi nõukogude ajast pärit punarohelised lipud kajas vastu kogu läänemaailmas. Kajas vastu seda tugevamini, et Rahvusvaheline Jäähokiliit palus Läti pealinnas maha võtta ka nende lipud. 

 

„Mõnesaja kilomeetri kaugusel peahokiväljakust ärandatakse lennukeid, piinatakse ja tapetakse inimesi. Seda teeb režiim, mis käitub bandiidina nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasemel," ütles Riia linnapea ja lisas, et sport peab jääma väljaspoole poliitikat, kuid see ei ole juba ammu enam nii. Tõesti ei ole. Moskva olümpiamänge 1980. aastal boikoteeris 27 riiki. Juhtides niimoodi spordi suursündmuse kaudu tähelepanu Nõukogude vägede sissetungile Afganistani. Vastutasuks boikoteeris enamus sotsialismimaid 1984. aasta olümpiamänge Los Angeleses. Nõukogude Liidu ametlik põhjendus tookord oli, et USA ei suuda kuritegelikus Los Angeleses tagada sportlaste turvalisust. 

 

Valgevene teatas Riia lipuvahetuse järel, et saadab riigist välja kogu Läti saatkonna. Läti vastas samaga. Aga siiski veelgi enamaga. Lõunanaabrite valitsus kehtestas Valgevenes registreeritud lennufirmadele piirangud Läti õhuruumi ja lennuväljade kasutamisele. Otsus jõustus kohe. Veelgi enam, Läti valitsuse otsusega ei teeninda sealsed lennujaamad enam teiste riikide lennukeid, kes kasutavad oma lennumarsruudil Valgevene õhuruumi. Ja muidugi peatas valitsus ka Läti lennufirma Air Balticu regulaarreisid Minskisse.

 

Eesti välisministeerium kutsus reisilennuki sundmaandamise ja opositsiooniaktivisti vahistamise pärast vaibale Valgevene suursaadiku Eestis Vjatšeslav Katšanovi ja esitas talle ametliku protesti. Ministeeriumi kodulehe konsulaarinfo soovitab Valgevenesse reisida ainult hädavajadusel ja soovitab sinna siiski minnes vältida rahvakogunemisi. 

Tallinna lennujaama reisiinfo kohaselt võib aga homme kell 10.45 istuda Valgevene lennukompanii Belavia lennukile ja maanduda tund ning 15 minutit hiljem Minskis. 

 

Valgevene kasutab siiani suuresti nõukogudeaegset sümboolikat, seal on korravalvurid endiselt miilitsad ja salateenistus kannab õõvastavat nime KGB. Valgevenes kehtib ametlikult surmanuhtlus. Kõik, kes kannavad Valgevenes liikudes rahvuslipu värve, näiteks punast jopet ja valgeid teksaseid, on provokaatorid ja riskivad paremal juhul arestikambrisse sattumisega.  

 

Mida on siis aga saavutanud Aleksandr Lukašenko? Selle, et riik on lääne poolt isolatsioonis. Ja selle, et kõik praeguse režiimi ja diktaatori vastased, elagu nad kodumaal või välismaal, peavad arvestama võimalusega, et nad röövitakse. Pannakse vangi. Mõistetakse surma. Kasvõi tagaselja. Täna kinnitas diktaator Valgevene niinimetatud parlamendile, et pahasoovijad on ületanud kõik „punased jooned“. Esialgu pole Minskist mingeid muutusi märgata. 


Eelmisele lehele