KUKU BLOG

Ukraina pikk tee
18.05.2021  

Eesti peaministri Kaja Kallase praegu kestvat visiiti Ukrainasse panevad sealsed inimesed ilmselt vähe tähele. Ukrainlastel on igapäevamuredega tegemist küllalt. Siiski on see visiit oluline, iga taoline külaskäik Ukrainasse on oluline, kuna meie ja kõigi lääneriikide toetus ei ole ühesuunaline. Seda toetust ei vaja ainult Ukraina, vaid ka lääs vajab kaasaegset, avatud ja ausat Ukrainat. Riiki, mis asub Euroopas, riiki, mille puhul ei kustuks lootus, et seal asjad tasapisi siiski paremaks muutuvad.

 

Muutused sellises lahmakas riigis ongi keerulised. Nende muutuste läbiviimine on palju keerulisem, kui paljud inimesed Eestis seda viis aastat tagasi arvata oskasid. Üheks suuremaks ja ühiskonda ussina närivaks probleemiks Ukrainas on korruptsioon. Seda on kõikjal ja see mõjutab igaüht koristajast koolidirektorini, taksojuhist tudengini ning ettevõtjast elektrikuni. 

 

Ukrainas mäletavad kõik, kuidas võimult tõugatud riigipea Viktor Janukovõtš sularaha spordikottidesse toppis ja kopteriga Venemaale põgenes. Keegi ei kahtle, et see oli aastakümnete jooksul Ukraina ladvikusse juurdunud korruptsiooni musternäide. Üks Kiievis tegutsev eesti ettevõtja kirjeldas mulle, kuidas paiguti on asi hullemakski läinud. See, et aegajalt tuleb ettevõtlusega tegelemiseks ametnikule või omavalitsustegelasele altkäemaksu anda, on selles riigis paiguti loomulik. Nüüd aga on ette tulnud juhuseid, kirjeldas ettevõtja, kus altkäemaksu andmise jaoks õige inimeseni jõudmiseks tuleb samuti altkäemaksu anda. 

 

Seda, et liiklusmiilitsale raha pakkudes on võimalik karistusest pääseda, peetakse ikka veel loomulikuks. Mõne aasta eest rääkis mind sõidutanud ühe Ida-Ukraina linna taksojuht, kuidas miilitsal on kindel taks: purjuspäi rooli istumise eest tuleb maksta niipalju ja kiiruseületamise eest niipalju. Tema sõnul olid miilitsad vaat et ausad poisid ja rohkem, kui mitteametlik altkäemaksutaks ette nägi, nad ei võtnud. Ukrainas on rongides suitsetamine keelatud, selles eest hoiatavad tamburis ametlikud sildid 10-eurose trahviga. Aga kui vagunisaatjale 10 eurot ära maksta, siis võib suitsetada, palju süda lustib. Ja nii edasi ja nii edasi. 

 

Ukrainale ja ukrainlastele tuleb soovida vaid kindlameelsust. Reformid ei edene loodetud kiirusega, sõda Venemaaga käib ikka veel ja see kurnab majandust, jõukus ei kasva nii kiiresti kui rahvas sooviks ja ametnike omavoli on kohati kindla müüriga kaitstud. Ukraina on küll edenenud, aga väikeste sammudega. Nüüd on ka pandeemia vajutanud selle riigi keerulisele elule uue ränga pitseri. 

Tuleb nõustuda Eesti valitsusjuhiga, kes Kiievis oma Ukraina kolleegiga kohtudes kinnitas, et parim vastus Venemaa agressioonile ongi reformide õnnestumine. Esimesed märgid korruptsiooni taandumisest on juba näha Ukraina armees – relv käes oma riigi eest võidelnud mehed lihtsalt ei luba enda kõrvale korrumpeerunud sõjaväelasi.

Eesti on oma idapartnerluse poliitika raames Ukrainat julgustanud ja aidanud. Kinnitanud, et ei lepi Krimmi okupeerimisega. Ilmselt ongi kõige olulisem julgustada ukrainlasi mitte peatuma, mitte käega lööma. On ju vana tarkus, et vesi ei uurista kivi sisse auku mitte tilga kukkumise jõul, vaid tilkade kukkumise sagedusega. 


Eelmisele lehele