KUKU BLOG

Jagatud mure
07.05.2021  

14 kuud kestnud pandeemia on olnud üks suur mure. Mure tervise, mure majanduse, mure hariduse, mure töökoha, mure tuleviku ja mure kogu maailma pärast. Murettekitav on seegi, et kahtede valimiste aastal pole tõsist valimisvõitlust ja kampaaniat veel kuigipalju õhus tunda. Vähemalt mitte sellisel määral, nagu me sellega harjunud oleme. 

 

Kakskümmend aastat tagasi käisin ma ilkudes välja idee luua uus partei, mis oma ülivõrdes populismiga võidaks valijate enamuse südame. Tookord see idee lendu ei tõusnud, ilmselt oli liiga vara. Eesti ei olnud veel liitunud isegi mitte NATO ja Euroopa Liiduga. Aga täna on ütlus „jagatud mure on pool muret“ päevakajalisem kui kunagi varem. Kes meist julgeks tunnistada, et meil muresid ei ole? 

 

Tulen nüüd tagasi idee juurde luua Eesti Mure-Erakond ehk EME. See võiks saada kõiki senistes erakondades pettunuid koondavaks katusparteiks, isegi üldrahvalikuks liikumiseks. Eriti veel, kui mure-erakond lubab viia iga valija mure paari aasta pärast Toompeale ja need mured seal siis ära lahendada. Eesti Mure-Erakond ei peaks kuigipalju muretsema ka võimaliku valija profiili pärast. Põhimõtteliselt oleksid need kõik valimisõigust omavad Eesti elanikud vanuses 16-106 aastat. Sõltumata soost, emakeelest ja rahvusest. 

 

Rikastel ja vaestel on mõlemal rahamured. Ühed kardavad raha kaotada, teistel seda lihtsalt ei ole. Vanemad muretsevad laste pärast ja lapsed muretsevad oma vanemate pärast. Kõik muretsevad tervise ja hariduse pärast. Kõik me muretseme tuleviku pärast ja loodame, et muresid tekitanud minevik ei korduks. Et tänane murelik olevik pöörduks. Ilmselt jaguks ka neid murelikke ärimehi, kes mure-erakonda annetustega toetaks. See omakorda annaks EME-le võimaluse teha jõulist valimiskampaaniat. 

 

Mõelge vaid, millised suurepärased valimisloosungid võiksid Eesti Mure-Erakonnale edu tuua. „Jagatud mure on pool muret!“ on vaid üks neist. „Meie mõistame teie muresid!“. „Muretu maailma nimel!“. „Mure ühendab!“. „Mure teeb meistriks!“. Või „Muretus on meie tulevik!“. Need oleksid loodava partei loosungitena vähemalt sama ägedad, nagu meie poliitilisse mällu jäänud „Plats puhtaks!“, „Võid kindel olla!“, „Anname tuld!“, „Kindel Eesti!“ või „Kõigil tõuseb!“. Valimisreklaamidest vaataksid murelikule valijale julgelt sisendliku pilguga silma enesekindlad naised ja mehed. 

 

Mure-erakonna eeliseks on see, et partei jõuline valimiskampaania teeb murelikuks kõik teised erakonnad, kes on oma kunagi valitud poliitilisele teele kinni jäänud või sellelt sootuks kõrvale pööranud. Murelikuks teeks konkureerivaid parteisid seegi, et Eesti Mure-Erakond on valmis koostööks kõigi parteidega, kes mõistavad muret Eestimaa pärast. Nimetagu nad siis ennast vasakpoolseteks, parempoolseteks või vahepealseteks. 

 

Täna küsivad paljud, kas me tõesti oleme jõudnud olukorda, kus populaarsusküsitluste järgi ennast tegijateks määratlevad parteid on justkui kivistunud või sunnitud oma energia suunama sisemiste probleemide lahendamisele. Igatahes on poliitilisel populismil tänases murelikus maailmas viljakat pinnast küll ja veel. Külvatagu aga!


Eelmisele lehele