KUKU BLOG

Pandeemia, Biden ja planeet
29.04.2021  

Ameerika Ühendriikide 46. president Joe Biden on ametis olnud sada päeva ja pidas selle puhul kongressi ees kõne. Tunnistan, et tegemist ei olnud jutlusega, mis pidanuks maailma vapustama ja millest välja kistud tsitaadid võiksid tulevikus kaunistada ajalooõpikute lehekülgi. Aga mõnedele Bideni kõne seikadele tahan ma siiski tähelepanu pöörata kasvõi tasakaalustatuse huvides. Kasvõi seepärast, et nädalapäevad tagasi analüüsisin ma siin ühe teise tänase maailma vägeva – Venemaa riigipea aastapäevakõne. 

 

Ära iial ütle iial. Aga ilmselt ei saa Ameerikast ja Venemaast kunagi selliseid liitlasi, nagu roosade prillidega maailmakaarti vaatavad inimesed võib-olla uskuda tahaksid. Selleks on neil mõlemal liiga võimsad ambitsioonid, liiga erinevad väärtused, liiga erinev ajalugu ja sellest tulenev erinev kultuur. Paremal juhul saavad need riigid teineteisega teatud piirides arvestada, aga ilmselt mitte kunagi teineteist armastada. 

 

1987. aastal läks ajalukku USA tollase presidendi Ronald Reagani ütlus: „Härra Gorbatšov, kiskuge see müür maha!“. Laguneva Nõukogude Liidu liidrile selgelt ebamugavust valmistanud sõnad läksid täide kaks aastat hiljem, mil koos Berliini müüriga lagunes kommunistlik süsteem. Täna on erinevad müürid ülekantud tähenduses kerkinud hoopis mujale ja nende maha kiskumise üleskutse on endiselt asjakohane.

 

Ameerika riigipea pühendas oma kõnes mitu pikka lõiku Hiinale ja Venemaale. Esimesega lubas Biden jõuliselt konkureerida, teise puhul luges ta ette paturegistri nagu inimõiguste rikkumised, küberrünnakud ja valimistesse sekkumised, millega Ameerika ei kavatse leppida. „Me ei otsi konflikti, kuid me ei kavatse ka järele anda,“ kinnitas president. Putinit nimeliselt mainides ütles Ameerika riigipea, et tema tegevusel on tagajärjed. 

 

Mõistagi olid aga Bideni kõne peamised mõtted suunatud ameeriklastele. Viirus ja sellega võitlemine oli üks neist. President ei jätnud mainimata, et just viimase saja päeva edusammud on olnud Ameerika ajaloo üks suurimaid logistilisi saavutusi. Ta julgustas ameeriklasi lubadusega toetada haridust ja suurendada keskklassi, keda peetakse stabiilsete ühiskondade vundamendiks. „Sain eelmiselt presidendilt päranduseks kriisis oleva rahva,“ ütles Biden oma eelkäijale Donald Trumpile viidates. „Kuid nüüd liigub riik taas jõudsalt edasi ja muudab raskused ressursiks,“ lubas president. President kordas ja kinnitas, et keskklassi maksukoormus ei kasva, kuid korporatiivne Ameerika ja kõige rikkam üks protsent ameeriklasi hakkavad oma õiglast osa maksma. Ehk siis rohkem maksma. 

 

Biden tunnistas muuhulgas probleeme, millega tuleb rinda pista. Selleks on mitte ainult majanduslik vaid ka rassiline ebavõrdsus, politsei ja migratsioonireeglite ümbervaatamine, muuhulgas ka see, kuidas reguleerida Ameerikas sajandeid valitsenud relvade omamise ja kasutamise kultust. Arvukate koolitulistamiste juhtumite taustal näiteks. 

 

Kokkuvõtteks võiks Bidenile presidendiajaks soovida seda, mida ütles enda kohta tema eelkäija Donal Trump. Kui sa juba nagunii mõtled, siis mõtle suurelt!


Eelmisele lehele