KUKU BLOG

Unistuste omavalitsuste valimised
27.04.2021  

Poole aasta pärast võib väljas olla samasugune trööstitu ja kõle ilm. Aga südames on mõnedel soe ja mõnedel kõle. Neil soe, kelle valikul pääsesid kohalikku elu korraldama nende eelistatud poliitikud. Kõle neil, kelle valik jäi enamusele alla. Kõle ka neil, kes üldse valimas ei käinud ja kelle jaoks unistuste omavalitsus pole üldse oluline. 

 

Enne eelmisi kohalikke valimisi oli Paide arvamusfestivali ühel laval köitev arutelu, et selgitada, milline on Eesti inimeste jaoks unelmate omavalitsus. Siis tulid valimised, kus üle Eesti oli kõige edukam Keskerakond. Teise koha said arvukad kuid sageli üksteist kopeerivate igavate nimedega valimisliidud. Näiteks „Kodulinn X“ või „Meie Y“. Kolmanda tulemuse saavutas tookord Reformierakond. Siis tuli tükk tühja maad ja mõnes omavalitsuses pääsesid püünele ka sotsid, Isamaa ja EKRE. Viimasel ajal üsna kõva toetust kogunud Eesti 200 polnud siis veel olemas. 

 

Uuringufirma Kantar aprillikuine toetusuuring ennustab oktoobrivalimisteks üsna võimast ja peaaegu võrdset edulugu Reformierakonnale, Keskerakonnale, EKRE-le ja valimisliitudele. Üle-eestiliselt ligi 20 protsendilist toetust kõigile neljale. Eks me siis poole aasta pärast näeme, kes oma valimiste turunduskampaanias nutikam või lihtsalt raha poolest rikkam oli. Või kes viimase nelja aasta jooksul oma juhitavas omavalitsuses valijate enamuse arvates edu saavutas.

 

Unistuste omavalitsusele tuleks aga meil kõigil juba praegu mõelda. Milline see võiks olla? Aus, läbipaistev ja korruptsioonivaba kindlasti. Selline, kus raha pole mitte kahtlaselt puhas vaid päriselt puhas. Unelmate omavalitsust võiks olla selle elanike jaoks just niipalju, kui vaja ja siis kui vaja. Et leida üles aktiivsed ja nutikad inimesed ning panna nad tegutsema. Kodulähedane tugeva tasemega kool ja turvaline koolitee peaksid olema isegi mitte unelm, vaid tänase päeva harjumuspäraseks saanud tegelikkus. Mitte ainult koolitee, kõik teed. Unelmate omavalitsuste valitsejateks valitud võiksid lähtuda piirkonna arenguvajadustest, mitte partei huvidest. 

 

Seda loetelu võiksime me kõik jätkata. 

 

Aga tähele tuleb panna, et meid ei uinutataks teemade, lubaduste või nimedega, millel või kellel on omavaliotsusega vähe pistmist. Kui üldse on. Mõõdutunde tunnetamine on üks kohalike valimiste lakmuspaber. Kahelge väga tõsiselt, kui keegi lubab ehitada omavalitsuses X võimule pääsedes 30 000 pealtvaatajale mõeldud jalgpalliväljaku. Mõelge loodusseadustele. Ei pruugi üldse olla nii, et mida suurem on valimisplakat teie kodutänaval, seda usutavam on sellele kirjutatud lubadus. Mõned aastad tagasi jälgisid Tallinna kesklinnas liikujaid plakatitelt hiiglaslikud Edgar Savisaare silmad. Nutikas – silmist võib ju igaüks välja lugeda, mida ta parasjagu tahab. Pärast ei ole ka õiendamist, et silmad rääkisid hoopis millestki muust. 

 

Ja muidugi tuleb endalt küsida, kuidas on unistuste omavalitsuse arenguga seotud lubadused Euroopa Liidust lahkuda või piirata võõramaalaste sisserännet. Need on riigi küsimused ja neid lubadusi tuleb kaaluda enne riigikogu valimisi. Mitte nüüd, poole aasta pärast oktoobris. 


Eelmisele lehele