KUKU BLOG

Tähestiku esimene riik
15.04.2021  

Conan Doyle maailmakuulus Sherlok Holmesi raamat algab stseeniga, kus maailmakuulsaks kirjutatud detektiiv kohtub erru läinud sõjaväearsti John Watsoniga. Holmes istus tuppa astunud doktor Watsoni poole seljaga, ent kirjeldas tulevast partnerit sellele vaatamata detailse täpsusega. Muuhulgas teatas Holmes, et Watson tuleb Afganistanist, kuna tal oli lahasesse pandud käsi kaelas. Oli 19. sajandi teine pool ja britid sõdisid Afganistanis. 

 

1980. aastal vaatajateni jõudnud nõukogude kultusfilmist „Sherlock Holmesi ja doktor Watsoni seiklused“ lõigati see lahases käe ja Afganistani mainimise stseen väidetavalt välja. Põhjuseks Nõukogude Liidu alustatud sõda selles riigis. Sõda, mis lõppes Punaarmee lüüasaamisega ja Afganistanist lahkumisega veebruaris 1989. Sõda, mis nõudis 36 Eestist võõrasse sõtta saadetud mehe elu. 

 

Afganistan ei suutnud oma teed valida ja võimule tõusnud islamiäärmus kehtestas pimeda keskaja reeglid. Sellest riigist sai usuterrorismi suurim baas. Riik, millest lähtuv terror tipnes kahekümne aasta taguse rünnakuga New-Yorgi kaksiktornidele. See sündmus omakorda käivitas esimest korda ja seni ka viimast korda NATO kuulsa viienda artikli, mida võib kokku võtta sõnadega „üks kõigi, kõik ühe eest“. Ameeriklased ees ja NATO partnerid järel läksid Afganistani. Nüüd teatas Washington, et viib oma väed 11. septembri terrorirünnakute kahekümnendaks aastapäevaks Afganistanist välja. Ameeriklased ees ja liitlased järel. Eesti on selles kauges sõjas kaotanud üheksa sõdurit. 

 

Afganistan ei ole ainult riikide tähestikulise nimistu esimene. See riik on kahjuks esimesel kohal maailma sünge statistika paljudes edetabelites. Afganistan on maailma riikidest terrorismiohu ja inimröövide poolest esimene. Maailma sõjakamate riikide edetabelis, mida nimetatakse küll maailma maade rahumeelsuse indeksiks, on Afganistan viimasel kohal. Ehk ümberpöördult esimene. See tähendab kõige vähem rahumeelsem riik maailmas. Edastades isegi Süüriat ja Iraaki. 

 

NATO ja tema partnerite lahkumine Afganistanis ei tähenda kindlasti selles riigis käiva lõputu sõja lõppu. Selles lakkamatus õuduses on varsti elanud juba neli põlvkonda afgaane, kui arvestada, et sealse mehe keskmine eluiga on 48 aastat. Afganistani maakoores leidub gaasi, naftat, kivisütt, vaske, pliid, tsinki ja rauda. Puhas looduslik jõukus, mida aga äärmuslik islam, korruptsioon ja uimastiäri ei lase riigi ja inimeste heaoluks pöörata. Afganistan on ühes tabelis veel maailma esimene. Üheksas sealses provintsis laiuvad imekaunid punased moonipõllud, mis teeb Afganistanist maailma esimese oopiumitootja. 90 protsenti kogu planeedi meelemürgist oopiumist toodetakse seal. 

 

Ma ei soovita äärmuslikele seikluste otsijatele siiski sügiseks Tallinn-Helsingi-Dubai-Kabuli lennukipileteid broneerida. Isegi juhul, kui viirus läbi saab. Üks minu Afganistani olusid hästi tundev allikas ütles, et iga Kabuli lennujaamast tänavale astuv välismaalane on automaatselt terroristide märklaud. 

 

Kauge Afganistani puhul tahaks loota vaid ühte. Et meie ei peaks pärast selle aasta sügist sealsesse verisesse virrvarri enam kunagi sekkuma. 


Eelmisele lehele