KUKU BLOG

Tark ei torma
13.04.2021  

Tunnistan, et ootasin tänast valitsuse istungi kokkuvõtet tavapärasest suurema huviga. Kui kõne all on viirusest tingitud piirangute võimalik leevendamine, siis see puudutabki meid kõiki. Nüüd jääme ootama uut nädalat ja uut valitsuse istungit, seni jätkub kõik endistviisi. 

 

Ma ei tea tõesti kedagi, kes teaks kedagi, kes ei sooviks võimalikult kiiresti tavapärasesse ellu tagasi pöörduda. Me mäletame seda normaalsust ju väga hästi. Sai käia koolis, trennis, tööl, poes, külas, kinos, teatris, muuseumis, reisimas ja nooremad inimesed ka pidudel. Kainem osa meist hoiab ennast vaos mõttega, et kannatame veel. Vaktsineerime üha rohkem. Kanname veel veidi aega maske, mida vähemalt mina leian nüüd igast oma püksi-, pintsaku- ja jopetaskust. Peseme ja desome käsi. Äkki siis ikkagi tuleb suvi või kasvõi see veidi müstifitseeritud vaktsiinipass. 

 

Arvud on need, millel otsused kriisi ajal rajanevad. Arvud tekitavad loomulikult vastandlikke tundeid, aga ilma arvudeta tunnetel ei ole praeguses pandeemiaolukorras paraku ratsionaalset kohta. Nii lihtsalt on. 

 

Täna täpselt aasta tagasi kuulsime me 45 uuest haigusjuhust ja neljast koroonaga kaasnenud surmast. Täna täpselt pool aastat tagasi, kui vahtralehed olid juba sügiseselt rõõmsaks värvunud, tuvastati 40 uut viirusjuhtu, sellel päeval ei surnud koroona kaasuse tõttu ühtegi inimest. Kuu aega hiljem oli uusi nakatunuid 264. Täna kolm kuud tagasi oli uusi nakatunuid 631. Ja nii ta läks – Eesti sünnipäeva eelõhtul ületas uute nakatunute arv tuhande piiri ja jõudis märtsi teisel nädalal kahe tuhande piirile. Täna said positiivse proovivastuse 638 inimest. 

 

Ta pagan ei anna veel järele. Mitte, et peaksime sellega leppima. Aga me oleme sellest ja sellega koos elamisest juba üht teist õppinud. Ka otsustajad on õppinud kriitikasurve all elama ja võtnud üha rohkem omaks kriisijuhtimise kuldreeglid. Näiteks sõnastada eesmärgid üheselt arusaadavalt ja konkreetselt. „Ühel päeval kell kümme hommikul on see läbi“ ei ole täna enam veenev eesmärk. Ma märkan teatud edusamme otsustajate koostöös ja infovahetuses. Näen ka seda, et väikestest edusammudest ei ole saanud peapööritust. 

 

Õnneks on pandeemia kõrval vähemalt meie poliitilises elus ka teatud märke normaalsusest. Parteid tegelevad üha rohkem asjadega, millega me oleme harjunud nägema neid tegelemas. Sotsid muretsevad näiteks sügisel presidenti valiva valimiskogu esinduslikkuse pärast. Isamaa hoiab poliitilisi pingeid juhtkonna valimistega. EKRE paugutab Euroopa Liidust lahkumise ideedega. Samal ajal toob Keskerakond riigikogu esindussaali tagasi Euroopa Liidu lipud. Reformierakond lubab kraavisõidu vältimiseks vajutada gaasipedaali. 

 

Nagu vanadel headel aegadel. Mitte-pandeemia-sõnumid pakuvad mulle üha rohkem tuge. Mis ei tähenda, et nüüd peaksime kõik ainult gaasipedaali tallama.

 

Tark ei torma. 


Eelmisele lehele