KUKU BLOG

Asendustegevus ja arendustegevus
09.04.2021  

1985. aastal otsis Nõukogude armee nooremleitnant Sidorov paaniliselt talle alluvale rühmale tegevust. Sidorov vastutas oma rühma sõjalise väljaõppe eest. Ühtegi head mõtet, kuidas rühma vastase tõrjumiseks ette valmistada, talle pähe ei tulnud. Aga siis tuli päästev mõte. Nooremleitnant Sidorov andis oma rühmale käsu: kaevake sellest kasest kuni lõunani! Meenutan seda seika ikka ja jälle kui suurepärast näidet asendustegevusest, millega saab tappa või vähemalt mõneks ajaks lämmatada igasuguse arendava tegevuse. 

 

Mõlemaga – nii asenduse kui arendusega – on inimkond tegelenud ilmselt kogu oma olemasolu vältel. Viieaastase jaoks on mäng kindlasti arendav tegevus, viieteistkümne aastase jaoks tundides nutitelefonis istumine ei pruugi seda olla ja näeb aeg-ajalt välja kui asendustegevus. Asendustegevuse suunanäitajad on kahjuks sageli meie poliitikud, tuues lauale ideed üha uutest reeglitest ja seniste reeglite muutmise vajalikkusest ilma, et keegi õigupoolest aru saaks, millist probleemi nad niimoodi lahendada kavatsevad. 

 

EKRE juhtpoliitik Mart Helme lubas mõne päeva eest algatada riigikogus toetusrühma loomise eesmärgiga Eesti kiiresti Euroopa Liidust välja viia. Seda pandeemia teise laine kõrghooajal, kui enamus tegelevad viiruseriigist lahkumise stsenaariumitega. 

 

Euroopa Liidust lahkumine on iga rahva vääramatu õigus ja britid seda õigust ka kasutasid. Paraku ei päästnud brexit britte pandeemia eest. EL-ist lahkumisega võivad tegeleda loomulikult kõik erakonnad, seada selle oma valimislubaduseks ja kirjutada partei programmi. Siis, kui majanduskasv on üle kümne protsendi, miljonid migrandid tunglevad õitsva Eesti piiride taga ja meie ainus mure on mitte ellujäämine – nagu praegu – vaid rikkuse kasvatamine ja jõukuse kogumine oma rahva ja iseseisva riigi huvides. Pealegi pole Euroopa Liidust lahkumine kindlasti teema, millega populaarsuselt kolmas partei enne kohalikke valimisi tegelema peaks. Võib, aga ei peaks. 

 

Sama partei parlamendipoliitik Kalle Grünthal näitas mõned ajad tagasi telekaamerate ees, et tema enam siseruumides maski ei kanna. Ei möödunudki ülemäära palju aega, kui internetis hakkas oma elu elama maskivastane rahvaalgatus. Petitsioon, millele allkirju kogutakse, nõuab mürgiste näomaskide müügi ja levitamise keelamist Eestis. Kui palvekirjaga liitub tuhat inimest, saab selle saata riigikogule. Siis on EKRE-l taas võimalus algatada väljumine. Algatada suurele ohule viitava ja punasega markeeritud pandeemiakeskkonnas maskide kandmise kohustusest väljumise protsess. Muide, Kalle Grünthal käis välja ka mõtte, et iga parlamendiliiget võiks nõustada teadusnõunik, kelle parlamendiliikmed ise valiksid. Kahtlen, kas see aitaks kaasa teaduse arengule. Bürokraatia arengule aitaks see kindlasti kaasa, kuid see ei ole arendustegevus. 

 

Tegin nüüd EKRE-le liiga ja tunnistan seda. Asendustegevusest pole puhas ükski partei. Asendustegevusest pole tegelikult puhtad meist mitte keegi. Tahan hakata tulemuslikumalt treenima ja alustan uute spordiriiete ostmisest. On see arendus või asendus?

 

Aga ega mul nüüd endale ega ka sulle, hea kuulaja, pole anda ühtegi kuldset soovitust, kuidas asendust arendamisega asendada. Võiksime alustada sellest, et üritame asendustegevuse ära tunda. Ilusat nädalavahetust! 


Eelmisele lehele