KUKU BLOG

Vasja, Vera ja vaktsiin
31.03.2021  

Püüdsin ennast mõnda aega lohutada, et kõrged nakatumisnäitajad ja loid vaktsineerimine Lasnamäel, Loksal ja Ida-Virumaal ei ole seotud rahvuse või inforuumis elamisega. Samas teadsin, et see on paljuski enesepettus. 

 

Andmeid selle kohta, kui palju satub koroonaga haiglatesse eestlasi või teistest rahvustest inimesi, ei ole. Pole andmeid ka selle kohta, kui palju erinevatest rahvustest inimesi viirusesse sureb, ennast selle vastu vaktsineerib või siis ei vaktsineeri. Kui taolisi andmeid isegi kogutakse, siis neid ei avaldata. Õigusega. Vaktsineerimine, nagu ka mitte vaktsineerimine, on vabatahtlik. Sõltumata soost, rahvusest või usutunnistusest. Nakatumine ei ole vabatahtlik, see on saatus või ettevaatamatus. Teiste nakatamine, olgu sees siis põhjustatud juhusest, teadmatusest või piirangute vastasest protestivaimust, ei ole aga üheselt mõistetavalt vabatahtlik. Seda sõltumata soost, rahvusest ja usutunnistusest. 

 

Ida-Virumaal ei ole huvi vaktsineerimise vastu just ülemäära suur. Nädalavahetuse suurvaktsineerimisest jäi seal üle paarsada Moderna doosi ja tegemist on endiselt ainsa Eesti maakonnaga, kus vaktsineerituid on alla kümne protsendi elanikest. Nädalavahetuse kampaania ajal tuli ennast terviseameti andmetel süstima vaid veidi üle seitsmesaja Ida-Virumaal elavast 70-aastasest ja vanemast inimesest. Ülejäänud pooltuhat doosi said nooremad peamiselt riskirühma kuuluvad elanikud. Pole hullu, peaasi, et nad vaktsineeritud said. Hull on see, et need, kes vanuse poolest riskirühmas, ei vaktsineeri.  

 

Postimees püüdis mitte-eestlaste suhtumisse vaktsiini selgust tuua ja küsitles täna avaldatud reportaažis mõnesid Kloogal, Loksal ja Paldiskis elavaid eakaid venelasi. Silmatorkavad erandid panevad jahmatama. 78-aastane Ivan usaldab vaid Venemaa vaktsiini Sputnikut, kuna ka president Putin lasi ennast sellega vaktsineerida. Pensionärist Tamara ei usalda mitte ühtegi vaktsiini. Tema eakaaslane Tatjana on aga kusagilt lugenud, et Lääne eliit tahab suure osa Maa elanikest mürgiste vaktsiinide kaudu likvideerida. Naise pähe on kusagilt jõudnud teadmine, et Lääne vaktsiinid on Aafrikas tapnud juba miljoneid inimesi. 

 

Paneb ohkama. 

 

Seda enam mõjub positiivselt kevadel Kohtla-Järve gümnaasiumi lõpetanud vene neiu Orisha suhtumine. Praegu Tartus arstiteadust õppiv Orisha läheb põlema, kui kuuleb vaktsiinivastastest või selles kahtlejatest. Peamiselt noorte keskkonnas TikTokis paneb ta koroonaeitajad ühemõtteliselt ja must-valgelt paika. Õnneks on Orisha suguseid väga palju. 

 

Mõned aastad tagasi valmis Tartu ülikoolis uuring, mis selgitab veidi venelaste inforuumis olemist. Mõned muutused on aastatega toimunud ja kõvasti üle poole mitte-eestlastest saab moel või teisel osa siinsest meediast. Samas on umbes neljandik neid, kes on praegu ja olid ka enne pandeemiat kapseldunud, loiud meediatarbijad või siis ühe, enamasti Kremli ideoloogiat kandva telekanali usku. 

 

Kuidas neid inimesi aidata? Kindlasti on oma mõju arvamusliidrite selgetel sõnumitel. Kuid alahinnata ei tasu ka naabreid. Naabreid, kes kannavad maski ja ennast esimesel võimalusel vaktsineerivad. Naabrit tuleb ju ikka uskuda ja usaldada. 


Eelmisele lehele