KUKU BLOG

Kakskümmend üheksa
01.03.2021 Täna täpselt 29 aastat tagasi muutus Eesti kõvasti rikkamaks. Täna 29 aastat tagasi lisandus Eesti kuulajate menüüsse üks uus eestikeelne ja eestimeelne raadiojaam, mis seadis sünnist alates eesmärgiks olla usaldusväärse info edasiandja, erinevate arvamuste vahendaja ja analüüsija ning muidugi ilusa eesti keele rääkija. 

 

1992. aastal alustas Linnahalli paeste seintega keldris ilma ühegi aknata ruumides raadio mõtlevale inimesele – Kuku. 

 

Toonased raadiokuulajad mäletasid veel hästi, kuivõrd suur väljakutse oli saada tõest informatsiooni või aimu maailma populaarsematest muusikapaladest. Inimesed meenutasid sageli, kuidas segajate raginamüüri tagant jõudis nende kodudesse eestikeelne „Ameerika Hääl“, mis oli küll propagandajaam, kuid ikkagi jõuline alternatiiv nõukogude ajupesule. Läbi ragina püüdsin minagi teismelisena Luxembourgi raadio sageduselt teada saada, millist muusikat vabas maailmas elavad noored kuulavad.

 

29 aastat tagasi muutus elu meie ümber iga päevaga ja Kuku raadiol oli erakordselt oluline ülesanne selles virrvarris tegelikku ja usaldusväärset maailmapilti kujundada ning mõtlevatele kuulajatele erinevaid arvamusi pakkuda. Meenutagem – kui Kuku alustas, polnud Eestil veel oma riigikogu, polnud oma presidenti, polnud oma põhiseadust ja polnud oma raha. Tänavatel võimutses päris maffia. Mitte Ameerika filmidest laenatud, vaid tõeline organiseeritud kuritegevus ja tänapäeval mitte midagi ütlevad sõnad nagu „Linnuvabriku mehed“ või „permikad“ või „tšetšeenid“ omasid ohtlikku ja kurja tähendust. Öösiti viisid vargad majaseintelt metallist tuletõrjeredelid, vahel ka metallist skulptuurid ja kangutasid üles isegi raudteerööpad. 

 

Enamus inimesi olid siis ühtviisi vaesed. Tudengid sõid ühel päeval keedetud riisi soolaga ja järgmisel päeval sedasama keedetud riisi suhkruga, et toit veidigi vaheldusrikkam oleks. Aga enamus inimesi olid ka peaaegu üleöö saanud ühtviisi rikkamaks. Nad võisid ja said aimu Eesti ja maailma asjadest, nad võisid ja said avaldada arvamust, nad võisid ja said kuulata eestikeelset raadiot. Saavad siiani ja täna pole õnneks ühtegi märki, mis seda vabadust võiks ohtu seada. 

 

Täna, 29 aastat pärast Kuku sündi, on mõtleva inimese raadio ülesanded esmapilgul samad, kui tol keerulisel 92 aastal. Need on ikka usaldusväärsus, arvamuste paljusus, asjatundlik selgitamine ja korraliku keele kasutamine. Hea muusika. Veidi meelelahutust. 

 

Tänane maailm on siiski palju keerulisema ja ka raadio roll kordades keerulisem, kui 29 aastat tagasi. Täna on ajakirjaniku tööd teha palju-palju keerulisem, kui 29 aastat tagasi. 

 

Mis on tõde ja mis on vale? Kus on tõde ja kus on vale? Mida karta ja kuidas hirmu ületada? Kuidas ennast ja teisi hoida? Mille eest manitseda ja millega julgustada? Seda teevad iga päev Kuku raadio ajakirjanikud ja arvukad autorid ning nende tööd hindavad nädalas Kuku raadiot otse või internetis järele kuulates sajad tuhanded eesti keelt oskavad inimesed kogu maailmas. 

 

Kuku on täie tervise juures ja jätkab 29 aasta eest seatud suure eesmärgi täitmist – muutuda üha paremaks. 

 

Palju õnne sulle, hea Kuku kuulaja! 

 


Eelmisele lehele